Czy dbasz o dobre samopoczucie swojego dziecka?

                Wszyscy doskonale wiemy, jak samopoczucie wpływa na każdy aspekt naszego życia. Skupmy się chwilę na osobach dorosłych, czyli na nas samych. Kiedy czujemy się źle, jesteśmy niewyspani, zestresowani, zmęczeni lub znudzeni, wpływa to na naszą wydajność w pracy, relacje społeczne i kontrolowanie emocji. Życie ma wtedy mniej kolorowe barwy, a każde wyzwanie jest trudniejsze.

                Mogłoby się wydawać, że dzieci mają dokładnie tak samo. Niestety nie mogę tego potwierdzić, gdyż z doświadczenia wiem, że dzieci nie mają tak samo, ale JESZCZE BARDZIEJ. Ze zdwojoną siłą ich samopoczucie wpływa na zachowanie, nabywanie nowych umiejętności, kontakty z rówieśnikami. Jest to czynnik, który bardzo często pomijają i rodzice i specjaliści. Dbanie o dobre samopoczucie dziecka powinno być głównym punktem w każdej terapii i w codziennym funkcjonowaniu malucha.

JAK ZŁE SAMOPOCZUCIE WPŁYWA NA DZIECI?

Kiedy dziecko jest niewyspane, głodne lub zmęczone to nie jest po prostu sobą. Ma wtedy najczęściej obniżoną koncentrację, pamięć, nie potrafi spokojnie usiedzieć lub przysypia. Nie jest otwarte także na kontakty z innymi dziećmi. Często słyszę jak rodzice mówią, że ich dziecko nie potrafi się skupić nawet na chwilę, po czym dowiaduję się, że od 8 rano do 18 wieczorem ma intensywną terapię. Czy specjaliści, ustalając taki plan wzięli pod uwagę samopoczucie dziecka?

Złe samopoczucie ( zmęczenie, głód, znudzenie, rozdrażnienie, smutek, apatia itp.) wpływa znaczący wpływ na umiejętności. Przede wszystkim:

  • Obniża koncentrację dziecka
  • Ogranicza nabywanie nowych umiejętności
  • Zmniejsza naturalny entuzjazm i ciekawość
  • Powoduje przedłużający się smutek
  • Utrudnia zapamiętywanie, myślenie logiczne i abstrakcyjne
  • Zniechęca do kontaktów z innymi dziećmi
  • Wzmaga agresję i negatywne zachowania

Konsenwecji złego samopoczucia jest o wiele więcej i każde dziecko indywidualnie przeżywa ten stan, trudno więc jednoznacznie określić jakie szkody wyrządza w organizmie.

5 PYTAŃ JAKIE KAŻDY RODZIC POWINIEN SOBIE ZADAĆ

Zanim zaczniemy oceniać, badać i sprawdzać umiejętności dziecka, powinniśmy zadbać o to, by dobrze się czuło. Warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam określić jak dbamy o komfort maluszka.

  1. Czy moje dziecko śpi tyle ile potrzebuje?

Nie patrzmy tutaj na normy rozwojowe i odgórnie ustalone ramy snu. Ważne jest to ile nasze dziecko potrzebuje snu, a nie jaka jest statystyka. Obserwujmy jak maluszek czuje się po 10 godzinach spania, a jak czuje się po 12. Zwróćmy uwagę czy potrzebuje drzemek w ciągu dnia, a może ma więcej energii jeśli śpi już od 19 ? Dopasujmy ilość snu do potrzeb dziecka i dbajmy o jakość wypoczynku.

2. Czy zdrowo odżywiam swoje dziecko?

Tutaj na pewno warto zastanowić się nad typowymi „zabójcami” dobrego samopoczucia. Są to przede wszystkim cukier, przetworzona żywność, zbyt tłuste jedzenie. Zastanówmy się też czy maluszek ma różnorodną i dobrze zbilansowaną dietę.

3. Czy moje dziecko ma zapewniony ruch na świeżym powietrzu?

Bez względu na pogodę, przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo ważnym czynnikiem dodającym energii i poprawiającym koncentrację. Spacer (nawet w kaloszach i z parasolem), zabawy na placu zabaw czy zwykła wycieczka dookoła domu powinna być stałym punktem w codziennych obowiązkach.

4. Czy moje dziecko czuje się kochane?

Kochanie dziecka, a okazywanie miłości to dwie różne sprawy. Można kochać ( i nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że każdy rodzic kocha swoje dzieci), ale nie każdy tą miłość właściwie okazuje. Dawanie uwagi, czułości, ciepła i pokazywanie troski to główne składniki poczucia bezpieczeństwa, bez którego żadne dziecko nie rozwija się prawidłowo.

5. Czy zapewniam dziecku rozrywkę?

Nie wystarczy kupić najnowszego modeli kolejki elektrycznej, by zapewnić dziecku rozrywkę. Takim sposobem jedynie zajmiejmy je na jakiś czas. Warto jednak zastanowić się czy nasze dziecko ma ciekawe życie? Czy ma niesamowite przygody (chociażby wycieczka do parku w poszukiwaniu wiewiórek)? Czy ma przyjaciół z którymi bawi się na placach zabaw? Czy ma rozwijające i kreatywne zabawki? To wszystko wpływa na pobudzanie ciekawości i entuzjazmu do życia.

Uczciwa odpowiedź na powyższe pytania pozwoli określić samopoczucie dziecka. Oczywiście warto codziennie zadawać sobie te pytania, samopoczucie może być przecież każdego dnia inne. Dopiero jeśli zapewnimy dziecku zdrowy sen i odpoczynek, zdrowe jedzenie, rozrywkę, poczucie miłości i mnóstwo ruchu na świeżym powietrzu, wtedy możemy wymagać od niego skupienia na rozwijaniu innych umiejętności.

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *