Mamo, Twoja córka cię obserwuje! – 5 pytań na które warto sobie odpowiedzieć

Ten artykuł kieruję do wszystkich mam, które mają córeczkę. Dlaczego nie do tatusiów? Ponieważ między mamą, a córką nawiązuje się szczególna więź, która ma bardzo ważną rolę – nauczyć dziewczynkę jak być kobietą. Nie twierdzę, oczywiście, że tatusiowie nie mogą tego zrobić, ale cóż, nic nie zastąpi mamy/babci/bądź opiekunki, czyli prawdziwie kobiecego wzoru w życiu małej dziewczynki.

Bycie matką to najważniejsza i najtrudniejsza rola, którą kobiety odgrywają. Troszczą się o swoje potomstwo, załatwiają codziennie wiele sprawunków, biegają po lekarzach, robią zakupy, gotują obiady i przy tym wszystkim wymaga się od nich, by były doskonałym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Wiem, jak trudne jest to zadanie, dlatego nie wymagam, by każda mama była chodzącą encyklopedią i boginią dla swojego dziecka, która z uśmiechem na twarzy codziennie podaje ciepły, domowy obiad. Jest jednak kilka bardzo ważnych kwestii, które chcę poruszyć w tym artykule. Bez względu na to, jak zajęte są mamy, to te wskazówki powinny być wzięte pod uwagę, bo dzięki nim, dajemy córkom możliwość pełnego, świadomego i obfitującego w kobiecość życia.

Cały tekst podzielę na 5 najważniejszych pytań, które powinna zadać sobie każda mama córeczki. Dokładnie wyjaśnię, dlaczego poruszane kwestie są tak ważne i czym mogą skutkować w przyszłości. Warto więc wziąć kartkę papieru, długopis i szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania.

CZY UCZĘ MOJĄ CÓRKĘ DBAĆ O WŁASNE CIAŁO?

Niby oczywiste wydaje się to, że uczymy dziewczynki dbać o ciało. Przecież kąpiemy je codziennie, czeszemy włosy i ubieramy w piękne sukieneczki. Jednak tutaj nie chodzi o powierzchowne dbanie o ciało ale o uczenie zdrowego stosunku do niego. W tym miejscu chcę zaznaczyć, że córka obserwuje to, co robi jej mama. Patrzy, jak mama o siebie dba. Czy uprawia sport, czy zdrowo się odżywia, czy daje sobie czas na odpoczynek? A może w drugą stronę, czy mama nie zwraca uwagi na to, co je, a wieczorem pada ze zmęczenia, zapominając o sobie? To jak traktujemy siebie, jest bardzo ważną lekcją dla naszych córek. I choć mała dziewczynka nie musi dbać o to, by codziennie uprawiać jakiś sport, to kiedy już dorośnie, będzie miała głęboko, podświadomie zakodowane, jakie nawyki powinna mieć. Te nawyki biorą się właśnie z tego, jakie nawyki miała jej mama. Bardzo ważne jest więc, by pokazywać swoim przykładem, jak można dbać o swoje ciało. Czasem nawet powiedzenie: „Córeczko, teraz mama weźmie gorącą kąpiel i wmasuje olejki w skórę, ponieważ trzeba dbać o swoje ciało” może na zawsze zostać w pamięci dziewczynki.

CZY POKAZUJĘ JEJ, GDZIE SĄ GRANICE?

Granice są ważne u każdego dziecka, ale u dziewczynki szczególnie, ponieważ to właśnie kobiety najczęściej tych granic nie mają. Dotyczy to nie tylko granic mentalnych takich jak nadmierne poczucie odpowiedzialności za innych, brak asertywności lub podatność na manipulację, ale również granic fizycznych, związanych z seksualnością.

Jak uczyć dziewczynkę granic? Oczywiście również poprzez własny przykład, ale tutaj również warto dużo rozmawiać z córką. Tłumaczmy, że nikt nie ma prawa dotykać jej ciała, bez jej zgody (dawanie wymuszonych uścisków ciociom i wujkom również jest szkodliwe dla ustalania granic). Pokazujmy, że nie musi nikogo całować, jeśli nie ma ochoty, nawet jeśli babcia chce się tylko przywitać. Nie wzbudzajmy poczucia winy u córki, za to, że nie chciała usiąść na kolanach dziadka. Nie naruszajmy także jej prywatności i intymności. Jeśli nie chce, by w trakcie robienia siusiu tata golił brodę, to uszanujmy to. Nie wchodźmy do toalety, jeśli widzimy że córce to nie odpowiada. Dotyczy to dziecka w każdym wieku. Nawet 3 latek może czuć się niekomfortowo załatwiając się w towarzystwie innych.

CZY WZBUDZAM AMBICJĘ I PEWNOŚĆ SIEBIE?

Siła psychiczna, asertywność, sięganie po swoje, upór w dążeniu do celu – te cechy najczęściej kojarzą się z mężczyzną, a nie z kobietą. Same sobie szkodzimy, ucząc już od najmłodszych lat córeczki, że ważniejsza jest empatia i troska, niż realizowanie własnych ambicji. Rozwijaj u swojej córki pasje, pokazuj że może osiągnąć wszystko. Nawet jeśli jej marzeniem jest zostać prezydentem (przecież każdy prezydent był kiedyś tylko małym dzieckiem). Pozwól jej marzyć i ucz uporu w dążeniu do tych marzeń.

Tutaj również ważne jest to, że córka nas obserwuje. Jeśli jej mama ze spuszczoną głową godzi się na to, by gotować obiad, podczas gdy jej mąż podbija rynki finansów, to dajemy córce sygnał, że sukces zarezerwowany jest dla mężczyzn. Nawet jeśli rezygnacja z kariery jest niezbędna, to pokażmy, że można realizować się na wielu płaszczyznach. Można wytłumaczyć, że jest to tylko taki etap w życiu i to w dodatku bardzo radosny. I nigdy, ale to przenigdy nie należy mówić przy córce, że dla niej rezygnujemy z kariery. Chyba, że chcemy aby córka w przyszłości rezygnowała z różnych własnych ambicji, dla dobra innych.

CZY UCZĘ ODPOWIEDNIEGO STOSUNKU DO MĘŻCZYZN?

Pokazywanie świata kobiecego i męskiego jest bardzo ważne dla każdego dziecka. Ale jeszcze ważniejsze jest pokazywanie, jak te dwa światy się ze sobą łączą i uzupełniają nawzajem. Czy masz odpowiednie relacje ze swoim mężem? Jakie wzorce przekazujesz córce? Wieczne kłótnie, awantury, przemoc, czy może porozumienie i wsparcie? Dziecko obserwując relacje rodziców uczy się czym jest miłość i jak powinna wyglądać rodzina. Wiem, że kłótnie występują w każdym związku i nie da się tego uniknąć, ale można je przekuć w bardzo ważną lekcję dla córki. Jeśli zauważy, jak partner na nas krzyczy to trzeba koniecznie jej wyjaśnić: „tata krzyczy bo jest zdenerwowany. Oczywiście nie ma prawa na mnie krzyczeć, dlatego ja również się denerwuję. Nie panujemy nad emocjami bo chcemy rozwiązać jeden problem. Trudno jest się nam porozumieć, ale postaramy się mówić spokojnie bo oboje szanujemy siebie nawzajem” lub „kłócimy się, bo mamy różne zdania. Nie powinniśmy na siebie krzyczeć, dlatego przepraszamy, że musiałaś tego słuchać. Czasem popełniamy błędy”. Nie udajemy tutaj, że kłótni nie było ani nie traktujemy krzyków jako coś normalnego i oczywistego. To jest bardzo ważna lekcja dla dziewczynki!

Córka poprzez obserwacje uczy się również, że o mężczyznę można dbać, troszczyć się, a mężczyzna może okazywać za to wdzięczność i szacunek. Mówmy, czym jest zdrowa relacja. Jak mężczyźni powinni ją traktować. To niezbędne, by córka w przyszłości tworzyła satysfakcjonujące związki.

CZY POKAZUJĘ RÓWNOŚĆ PŁCI?

Na zakończenie warto zadać sobie najtrudniejsze pytanie. Najtrudniejsze, bo jest najbardziej zakorzenione w naszych głowach. Większość kobiet i mężczyzn w dzisiejszym świecie uważa, że kobiety i mężczyźni mają różne przywileje, cechy, talenty i możliwości. Wciąż posiadamy stereotypy, które zamykają kobiety w roli opiekunki, a mężczyznę w roli głowy rodziny. Jest słabsza i silniejsza płeć. Piękniejsza i ta mniej piękna… itd. A prawda jest taka, że jesteśmy równi. Choć mężczyźni zawsze będą różnić się od kobiet budową, wyglądem, to jednak predyspozycje mamy takie same. Zarówno kobieta może być silna, wulgarna, asertywna, jak i mężczyzna troskliwy, wrażliwy i opiekuńczy. To jest kwestia charakteru, a nie płci.

Aby więc wychowywać córkę w przekonaniu o równości płci, trzeba najpierw samą siebie do tego przekonać. Czy córka może bawić się samochodami a nie lalkami? Czy może chcieć łazić po drzewach zamiast budować domek dla lalek? A może, woli zajęcia karate, niż balet? Ma prawo wyboru, niezależnie od tego, czy ktoś uważa, że jest to zajęcie dla chłopaków, a nie dla dziewczyn. Głębokie i silne przekonanie o równości płci rodzi się w dzieciństwie właśnie poprzez nastawienie rodziców.

Powyższe pytania nie są łatwe. Uświadamiają bowiem, że większość rzeczy zależy od tego jakie same mamy przekonania. Praca jest więc głównie nad własną psychiką, a nie nad dzieckiem. Prawda jest taka, że dziewczynka najwięcej  nauczy się, jeśli będzie miała silną, otwartą, ambitną, dbającą o siebie i przekonaną o równości płci mamę. Taka dziewczynka może podbijać świat!

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *