ZABAWA – najważniejszy nauczyciel dziecka

Bycie dzieckiem nie jest łatwe, szczególnie w dzisiejszych, wymagających czasach. Obserwując na co dzień swojego Malucha, możemy odnieść wrażenie, że ma bardzo sielskie życie – tylko się bawi, odpoczywa, jedzenie ma postawione na stole i śpi (dotyczy to oczywiście dzieci, które wychowują się w zdrowej, znormalizowanej rodzinie, nie w patologicznej). Nic bardziej mylnego! Dziecko codziennie bardzo ciężko pracuje ucząc się nowych umiejętności. Bowiem zabawa, to tak naprawdę nie zabawa, a intensywna nauka!

W JAKI SPOSÓB DZIECI SIĘ BAWIĄ?

Rodzaj zabawy jest zależny od wieku dziecka. Do 3-go roku życia Maluszki bawią się przede wszystkim same ze sobą, ewentualnie zaczepiając inne dzieci, bądź dorosłych. Nie potrzebują stale towarzystwa w zabawie, nie potrzebują odgrywania ról i nie mają jeszcze umiejętności zabaw interakcyjnych. Oczywiście każde dziecko jest inne, wiec mogą zdarzyć się nawet 2 latki, które uwielbiają wspólną zabawę.

Po 3 roku życia zaczyna się zabawa rówieśnicza. To bardzo ważny moment na socjalizację dziecka. 3 latki zaczynają się bawić konstruktywnie, tematycznie i powtarzają czynności odtwarzane z obserwacji. Ich zabawy są jednak jeszcze chaotyczne i przerywane. Dopiero w wieku 4 – 5 lat zaczyna się tzw. zabawa z regułami. W tym wieku dzieci już są w stanie stosować się do wyznaczonych zasad gry i przystosowują się do siebie nawzajem tworząc jedną spójną zabawę np. w sklep.

CZEGO UCZY ZABAWA?

Na każdym etapie rozwoju zabawa uczy innych rzeczy. Zawsze jednak jest to duża praca dla umysłu dziecka. Bawiąc się, nieustannie rozwija funkcje poznawcze. Zabawy mają bardzo dużo zalet i są podstawową formą nauki. Pokuszę się nawet o stwierdzenie – bez zabawy nie ma nauki nowych umiejętności!

PODSTAWOWE FUNKCJE ZABAWY:

 • Rozwój wyobraźni i kreatywności
 • Nauka podstawowych funkcji społecznych
 • Rozwój umiejętności naśladowania
 • Wzmacnianie interakcji z rówieśnikami i osobami dorosłymi
 • Kształtowanie więzi rodzic – dziecko
 • Stymulacja układu nerwowego
 • Rozwój motoryki małej i motoryki dużej
 • Rozwój pamięci
 • Poszerzanie wiedzy o świecie
 • Relaksacja i odpoczynek
 • Przygotowywanie dziecka do przyszłych obowiązków

JAK WZMACNIAĆ ZABAWĘ DZIECKA?

Niektórzy twierdzą, że nie trzeba wzmacniać u dziecka zabawy, bo jest to jego naturalna potrzeba i po prostu samo się bawi. Wystarczy nie przeszkadzać:) Jest w tym sporo prawdy, jednak ja osobiście jestem za tym, by UMOŻLIWIAĆ dziecku jak najwięcej form zabawy. Dzięki temu nie tylko będzie stale poszerzało repertuar swoich zabaw ale będzie również czerpało więcej korzyści i nauki z każdej czynności którą wykonuje.

A więc:

 1. Pozwól dziecku na zabawę w różnych miejscach, a nie tylko na placu zabaw czy w jego pokoju. Niech Maluch bawi się czasem w salonie, kuchni, na chodniku, trawniku, plaży i w każdym miejscu w którym przebywa. To dodatkowo stymuluje jego wyobraźnie i sprawia, że zabawa jest ciekawsza.
 2. Dopilnuj, by dziecko miało czas na zabawę. W dzisiejszych czasach każde dziecko ma szereg zajęć dodatkowych. Po przedszkolu ma zazwyczaj angielski, balet, zajęcia z piłki nożnej, warsztaty muzyczne itp. Sporo tego jest. A gdzie czas na swobodną zabawę? Koniecznie trzeba dopilnować tego, by dziecko każdego dnia miało czas się trochę ponudzić. To wyzwoli jego kreatywność!
 3. Kupuj dziecku zabawki, które trzeba zrobić lub zbudować. To właśnie takie zabawki najbardziej stymulują rozwój poznawczy. Mowa o klockach, puzzlach, wszelkich wkładankach i układankach, budowlach i każdej innej zabawce, która nie jest gotowa.
 4. Baw się razem z dzieckiem. Wspólna zabawa to bardzo ważny element budowania więzi. Nawet jeśli są to zabawy dla nas bezcelowe i nudne, dla dziecka to cały świat. Każdego dnia wygospodaruj czas na wspólną zabawę.
 5. Organizuj towarzystwo dla dziecka. Tutaj wybawieniem są place zabaw, pełne biegających Maluchów. Nawet jeśli dziecko jeszcze jest za małe by bawić się wspólnie, to ważna jest sama obserwacja i przebywanie wśród rówieśników. Pamiętaj! Rodzice NIGDY nie zastąpią rówieśników. Każdy Maluch musi mieć codzienny kontakt z innym Maluchem.
 6. Inicjuj zabawy tematyczne. W sklepach jest bardzo dużo zabawek do zabaw tematycznych np. plastikowe żelazko, wanienka z bobasem, zestaw lekarza itp. Są to bardzo potrzebne zabawki, by dziecko mogło nabyć umiejętność zabawy tematycznej. Jeśli sprzątamy, to dajmy dziecku zabawkową zmiotkę, niech nas naśladuje.

Jak widać z powyższej listy, jest wiele sposobów na to, by urozmaicić i tym samym wzmocnić zalety zabawy dziecka. Najważniejszą zasadą w tym wszystkim jest po prostu pozwolić się dziecku bawić, czyli znaleźć czas i miejsce <3

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *